| Supply Voltage | 24 V dc |
| Number of Ports | 2 |
| Operation | Solenoid |
| Suitable Applications | Air, Inert Gas |
| Type | 2 (Port) |
| Series | VQ21A1 |
| Body Material | Resin |
| Maximum Working Pressure | 6 bar |
| Operating Temperature Range | -10 → +50 °C |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Maximum Opening Time | 10ms |
| Maximum Closing Time | 15ms |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.