| Trap Type | Thermostatic |
| Connection | 1 in BSP Female |
| Orientation | Vertical |
| Maximum Working Pressure | 14 bar |
| Maximum Temperature | +240°C |
| Body Material | Iron |
| Gasket Material | Graphite |
| Connection Size | 1in |
| Thread Standard or Connection Type | BSP |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.