| Trap Type | Thermodynamic |
| Connection | 1/2 in NPT Female |
| Orientation | Horizontal |
| Maximum Working Pressure | 42 bar |
| Maximum Temperature | +400°C |
| Body Material | Stainless Steel |
| Gasket Material | Graphite |
| Connection Size | 1/2in |
| Thread Standard or Connection Type | NPT |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.