| Trap Type | Float & Thermostatic |
| Connection | 3/4 in |
| Orientation | Horizontal, Vertical |
| Maximum Working Pressure | 4.5 bar |
| Maximum Temperature | +198°C |
| Body Material | SG Iron |
| Gasket Material | Graphite, Stainless Steel |
| Connection Size | 3/4in |
| Thread Standard or Connection Type | BSP |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.