| Connection | 1 in BSP |
| Body Material | Cast Gun Metal |
| Maximum Working Pressure | 16 bar |
| Connection Size | 15mm |
| Maximum Set Temperature | +46°C |
| Minimum Set Temperature | +46°C |
| Thread Standard or Connection Type | BSP |
| Temperature Setting Range | +38 → +46 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.