| Female Connection | 1/2 in BSPP |
| Male Connection | 1/4 in BSP |
| Body Material | Copper Alloy |
| Height | 105mm |
| Maximum Working Pressure | 10 bar |
| Female Thread Size | 1/2in |
| Male Thread Size | 1/4in |
| Thread Standard | BSP |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.