| Maximum Head | 2.7m |
| Maximum Working Pressure | 10 bar |
| Connection | 1/2 in BSP |
| Housing Material | Brass |
| Maximum Temperature | +95°C |
| Minimum Temperature | -10°C |
| Thread Size | 1/2in |
| Thread Standard | BSP |
| Fluid Temperature Range | -10 → +95°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.