| Pump Type | Diaphragm |
| Drive Type | Electric |
| Maximum Flow Rate | 42L/h |
| Maximum Head | 10m |
| Maximum Working Pressure | 10 bar |
| IP Rating | IP65 |
| Series | S1Cb |
| Body Material | PVDF |
| Supply Voltage | 100-230 V ±10 % / 240 V ±6 % |
| Input Power | 220W |
| Wetted Materials | PVDF |
| Output Connection Size | 3/4in |
| Input Connection Size | 3/4in |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.