| Pump Type | Diaphragm |
| Drive Type | Electric |
| Maximum Flow Rate | 13L/min |
| Maximum Working Pressure | 3 bar |
| Input Connection | 1/2 in Hose Barb |
| Output Connection | 1/2 in Hose Barb |
| IP Rating | IP55 |
| Series | CW474 |
| Body Material | Glass Fibre Reinforced PP |
| Supply Voltage | 230 V ac |
| Input Power | 120W |
| Input Thread Standard or Connection Type | Hose Barb |
| Output Connection Size | 1/2in |
| Input Connection Size | 1/2in |
| Output Thread Standard or Connection Type | Hose Barb |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.