| Pump Type | Diaphragm |
| Drive Type | Electric |
| Maximum Flow Rate | 3L/min |
| Maximum Head | 89m |
| Maximum Working Pressure | 20 bar |
| IP Rating | IP44 |
| Series | AD4/90 |
| Maximum Fluid Temperature | +77°C |
| Supply Voltage | 230 V |
| Input Power | 55W |
| Output Connection Size | 3/8in |
| Input Connection Size | 3/8in |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.