| Pump Type | Diaphragm |
| Drive Type | Electric |
| Maximum Flow Rate | 5.5L/min |
| Maximum Head | 105m |
| Maximum Working Pressure | 10.5 bar |
| Input Connection | 3/8 in NPT |
| Output Connection | 3/8 in NPT |
| Series | R381 |
| Maximum Fluid Temperature | +60°C |
| Body Material | Glass Fibre Reinforced Nylon |
| Supply Voltage | 12 V |
| Input Power | 108W |
| Input Thread Standard or Connection Type | NPT |
| Output Connection Size | 3/8in |
| Input Connection Size | 3/8in |
| Output Thread Standard or Connection Type | NPT |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.