| Pump Type | Centrifugal |
| Drive Type | Electric |
| Maximum Flow Rate | 18L/min |
| Maximum Head | 15m |
| Maximum Working Pressure | 1.7 bar |
| Input Connection | 3/4 in BSP |
| Output Connection | 3/4 in BSP |
| IP Rating | IP54 |
| Body Material | Bronze |
| Supply Voltage | 230 V |
| Input Power | 180W |
| Input Thread Standard or Connection Type | BSP |
| Output Connection Size | 3/4in |
| Input Connection Size | 3/4in |
| Output Thread Standard or Connection Type | BSP |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.