| Stroke | 25mm |
| Capacity | 5t |
| Closed Height | 110mm |
| Single/Double Acting | Single |
| Manufacturer Series | RC |
| Extended Height | 135mm |
| Cylinder Effective Area | 6.5cm² |
| Oil Capacity | 16cm³ |
| Outside Diameter | 38mm |
| Maximum Operating Pressure | 700bar |
| Weight | 1kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.