| Stroke | 101mm |
| Capacity | 15t |
| Closed Height | 200mm |
| Single/Double Acting | Single |
| Manufacturer Series | RC |
| Extended Height | 301mm |
| Cylinder Effective Area | 20.3cm² |
| Oil Capacity | 205cm³ |
| Outside Diameter | 69mm |
| Maximum Operating Pressure | 700bar |
| Weight | 5kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.