| Stroke | 60mm |
| Capacity | 50t |
| Closed Height | 122mm |
| Single/Double Acting | Single |
| Manufacturer Series | RCS |
| Extended Height | 182mm |
| Cylinder Effective Area | 62.1cm² |
| Oil Capacity | 373cm³ |
| Outside Diameter | 124mm |
| Maximum Operating Pressure | 700bar |
| Weight | 10.9kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.