| Stroke | 50mm |
| Capacity | 4.5t |
| Closed Height | 132mm |
| Single/Double Acting | Single |
| Manufacturer Series | HSS |
| Extended Height | 182mm |
| Cylinder Effective Area | 14.4cm² |
| Oil Capacity | 32cm³ |
| Outside Diameter | 38mm |
| Maximum Operating Pressure | 700bar |
| Weight | 1.2kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.