| Stroke | 60mm |
| Capacity | 50t |
| Closed Height | 126mm |
| Single/Double Acting | Single |
| Manufacturer Series | HLS |
| Extended Height | 186mm |
| Cylinder Effective Area | 71.3cm² |
| Oil Capacity | 428cm³ |
| Outside Diameter | 127mm |
| Maximum Operating Pressure | 10000 psi |
| Weight | 10.4kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.