| Stroke | 11mm |
| Capacity | 20t |
| Closed Height | 52mm |
| Single/Double Acting | Single |
| Manufacturer Series | HPS |
| Extended Height | 63mm |
| Cylinder Effective Area | 28.6cm² |
| Oil Capacity | 31cm³ |
| Outside Diameter | 100mm |
| Maximum Operating Pressure | 700bar |
| Weight | 2.6kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.