| Stroke | 16mm |
| Capacity | 4.5t |
| Closed Height | 42mm |
| Single/Double Acting | Single |
| Manufacturer Series | HPS |
| Extended Height | 58mm |
| Cylinder Effective Area | 6.4cm² |
| Oil Capacity | 10cm³ |
| Outside Diameter | 60mm |
| Maximum Operating Pressure | 700bar |
| Weight | 900g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.