| Stroke | 150mm |
| Capacity | 10t |
| Closed Height | 576mm |
| Single/Double Acting | Single |
| Cylinder Type | Load Return, Solid Plunger |
| Extended Height | 726mm |
| Cylinder Effective Area | 13.5cm² |
| Oil Capacity | 204cm³ |
| Outside Diameter | 86mm |
| Maximum Operating Pressure | 700bar |
| Weight | 14.9kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.