| Stroke | 105mm |
| Capacity | 15t |
| Closed Height | 454mm |
| Single/Double Acting | Single |
| Cylinder Type | Solid Plunger, Spring Return |
| Extended Height | 809mm |
| Cylinder Effective Area | 24cm² |
| Oil Capacity | 250cm³ |
| Outside Diameter | 75mm |
| Maximum Operating Pressure | 700bar |
| Weight | 6.4kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.