| Stroke | 102mm |
| Capacity | 23t |
| Closed Height | 217mm |
| Single/Double Acting | Single |
| Cylinder Type | Solid Plunger, Spring Return |
| Extended Height | 319mm |
| Cylinder Effective Area | 33cm² |
| Oil Capacity | 339cm³ |
| Outside Diameter | 85mm |
| Maximum Operating Pressure | 700bar |
| Weight | 8.9kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.