| Stroke | 45mm |
| Capacity | 45t |
| Closed Height | 148mm |
| Single/Double Acting | Single |
| Cylinder Type | Solid Plunger, Spring Return |
| Extended Height | 193mm |
| Cylinder Effective Area | 201.1cm² |
| Oil Capacity | 905cm³ |
| Outside Diameter | 205mm |
| Maximum Operating Pressure | 700bar |
| Weight | 39kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.