| Stroke | 50mm |
| Capacity | 50t |
| Closed Height | 125mm |
| Single/Double Acting | Single |
| Cylinder Type | Solid Plunger, Spring Return |
| Extended Height | 175mm |
| Cylinder Effective Area | 70.8cm² |
| Oil Capacity | 335cm³ |
| Outside Diameter | 125mm |
| Maximum Operating Pressure | 700bar |
| Weight | 11kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.