| Stroke | 80mm |
| Capacity | 12t |
| Closed Height | 176mm |
| Single/Double Acting | Single |
| Cylinder Type | Hollow Pulling Cylinder |
| Extended Height | 252mm |
| Cylinder Effective Area | 18cm² |
| Oil Capacity | 134cm³ |
| Outside Diameter | 75mm |
| Maximum Operating Pressure | 700bar |
| Weight | 4.6kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.