| Stroke | 64mm |
| Capacity | 30t |
| Closed Height | 197mm |
| Single/Double Acting | Single |
| Cylinder Type | Hollow Pulling Cylinder |
| Extended Height | 261mm |
| Cylinder Effective Area | 44cm² |
| Oil Capacity | 281cm³ |
| Outside Diameter | 120mm |
| Maximum Operating Pressure | 700bar |
| Weight | 13.2kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.