| Stroke | 150mm |
| Capacity | 100t |
| Closed Height | 254mm |
| Single/Double Acting | Single |
| Cylinder Type | Solid Plunger, Spring Return |
| Extended Height | 404mm |
| Cylinder Effective Area | 133cm² |
| Oil Capacity | 1990cm³ |
| Outside Diameter | 175mm |
| Maximum Operating Pressure | 700bar |
| Weight | 43kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.