| Stroke | 40mm |
| Capacity | 10t |
| Closed Height | 89mm |
| Single/Double Acting | Single |
| Cylinder Type | Solid Plunger, Spring Return |
| Extended Height | 129mm |
| Cylinder Effective Area | 16cm² |
| Oil Capacity | 64cm³ |
| Outside Diameter | 66mm |
| Maximum Operating Pressure | 700bar |
| Weight | 3kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.