| Stroke | 13mm |
| Capacity | 30t |
| Closed Height | 59mm |
| Single/Double Acting | Single |
| Cylinder Type | Solid Plunger, Spring Return |
| Extended Height | 72mm |
| Cylinder Effective Area | 42cm² |
| Oil Capacity | 55cm³ |
| Maximum Operating Pressure | 700bar |
| Weight | 4.1kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.