| Thread | NPT 1/4 Female |
| Thread Size | 1/4in |
| Material | Steel |
| Series | 232 |
| Compatible with | ISO Standard 14540 |
| Type | Nipple |
| Finish | Zinc Plated |
| Seal Material | Nitrile Rubber |
| Thread Standard | NPT |
| Thread Gender | Female |
| Maximum Operating Pressure | 700 bar |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.