| Thread | BSP 1/8 Male |
| Coupling Gender | Male |
| Thread Size | 1/8in |
| Material | Brass |
| Series | IRBO |
| Compatible with | ISO 7241-1-B |
| Type | Union |
| Locking Style | Ball Lock |
| Seal Material | FMK |
| Thread Standard | BSP |
| Thread Gender | Male |
| Maximum Operating Pressure | 200 bar |
| Maximum Operating Temperature | +180°C |
| Minimum Operating Temperature | -15°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.