| Thread Size | 1/4in |
| Connection Port Thread | G 1/4 |
| Body Material | Zinc Plated Steel |
| Maximum Flow Rate | 8m/s |
| Manufacturer Series | L3 |
| Maximum Operating Pressure | 400bar |
| Minimum Operating Temperature | -35°C |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Mounting Type | Inline |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.