| Type | Air Dryer |
| Dew Point | -253.15°C |
| Inlet Port Size | G 1/4 |
| Maximum Flow Rate | 100L/min |
| Manufacturer Series | MS |
| Outlet Port Size | G 1/4 |
| Typical Flow Rate | 100L/min |
| Outlet Port - Thread Size | 0.25 |
| Maximum Ambient Operating Temperature | +50°C |
| Minimum Ambient Operating Temperature | +2°C |
| Maximum Operating Inlet Pressure | 12.5bar |
| Maximum Process Operating Temperature | +50°C |
| Inlet Port Thread Standard | G |
| Minimum Operating Inlet Pressure | 3bar |
| Inlet Port - Thread Size | 1/4in |
| Outlet Port - Thread Standard | G |
| Ambient Operating Temperature Range | +2 → +50°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.