| Type | Air Dryer |
| Dew Point | -40°C |
| Inlet Port Size | G 3/8 |
| Maximum Flow Rate | 110L/min |
| Manufacturer Series | IDG |
| Maximum Operating Inlet Pressure | 1MPa |
| Overall Dimensions | 70 x 70 x 330mm |
| Overall Height | 330mm |
| Inlet Port Thread Standard | G |
| Minimum Operating Inlet Pressure | 0.3MPa |
| Inlet Port - Thread Size | 3/8in |
| Overall Width | 70mm |
| Overall Length | 70mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.