| Port Connection | G 1/2 |
| Port Connection Thread Size | 1/2 in |
| Manufacturer Series | 652 |
| Fill Under Pressure | Yes |
| Maximum Flow Rate | 0.71 (Minimum) SCFM, 20 (Minimum) L/min |
| Typical Flow Rate | 178.5 SCFM, 5100 L/min |
| Port Connection Thread Standard | G |
| Maximum Operating Pressure | 10 bar |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Proof Pressure | 6.3bar |
| Bowl Material | Polycarbonate |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.