| Port Connection | G 1/4 |
| Maximum Outlet Pressure | 10bar |
| Minimum Outlet Pressure | 0.1bar |
| Maximum Input Pressure | 11bar |
| Manufacturer Series | VPPM |
| Pressure Gauge Port Size | G 1/4 |
| Port Connection Thread Size | 1/4 in |
| Pressure Gauge Port Thread Size | 1/4 in |
| Maximum Flow Rate | ISO8573-1:2010 |
| Typical Flow Rate | 2750L/min |
| Port Connection Thread Standard | G |
| Minimum Operating Temperature | ISO8573-1:2010°C |
| Maximum Operating Temperature | ISO8573-1:2010°C |
| Overall Dimensions | 47 x 77.4 x 126.9mm |
| Overall Height | 126.9mm |
| Overall Length | 47mm |
| Overall Width | 77.4mm |
| Proof Pressure | ISO8573-1:2010 |
| Pressure Increase Ratio | ISO8573-1:2010 |
| Model Number p | 571291 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.