| Port Connection | G 1/4 |
| Maximum Outlet Pressure | 7bar |
| Minimum Outlet Pressure | 0.5bar |
| Maximum Input Pressure | 16bar |
| Manufacturer Series | D |
| Pressure Gauge Port Size | G 1/4 |
| Port Connection Thread Size | 1/4 in |
| Pressure Gauge Port Thread Size | 1/4 in |
| Typical Flow Rate | 1600L/min |
| Port Connection Thread Standard | G |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Overall Dimensions | 76 x 64 x 95mm |
| Overall Height | 95mm |
| Overall Length | 76mm |
| Overall Width | 64mm |
| Model Number p | 162583 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.