| Port Connection | G 1/8 |
| Maximum Outlet Pressure | 6bar |
| Minimum Outlet Pressure | 0.15bar |
| Maximum Input Pressure | 8bar |
| Manufacturer Series | VPP |
| Pressure Gauge Port Size | G 1/8 |
| Port Connection Thread Size | 1/8 in |
| Pressure Gauge Port Thread Size | 1/8 in |
| Typical Flow Rate | 850L/min |
| Integral Check Valve | Yes |
| Port Connection Thread Standard | G |
| Minimum Operating Temperature | +10°C |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Overall Dimensions | 50 x 50 x 114mm |
| Overall Height | 114mm |
| Overall Length | 50mm |
| Overall Width | 50mm |
| Model Number p | 539639 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.