| Port Connection | M5 x 0.8 |
| Maximum Outlet Pressure | 0.7MPa |
| Minimum Outlet Pressure | 0.05MPa |
| Maximum Input Pressure | 1MPa |
| Manufacturer Series | AR |
| Pressure Gauge Port Size | Rc 1/16 |
| Port Connection Thread Size | M5 |
| Pressure Gauge Port Thread Size | 1/16in |
| Maximum Flow Rate | 20L/min |
| Port Connection Thread Standard | Metric |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Overall Height | 58.4mm |
| Overall Width | 25mm |
| Proof Pressure | 1.5MPa |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.