| Maximum Outlet Pressure | -1.3kPa |
| Minimum Outlet Pressure | -100kPa |
| Maximum Input Pressure | 100kPa |
| Manufacturer Series | IRV20 |
| Pressure Gauge Port Size | Rc 1/8 |
| Port Connection Thread Size | 10mm |
| Pressure Gauge Port Thread Size | 1/8in |
| Maximum Flow Rate | 240L/min |
| Port Connection Thread Standard | Metric |
| Minimum Operating Temperature | +5°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Overall Dimensions | 72 x 53 x 103mm |
| Overall Height | 103mm |
| Overall Length | 72mm |
| Overall Width | 53mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.