| Threaded Connection | G 1/4 Female/Male |
| Threaded Connection - Thread Size | 1/4in |
| Manufacturer Series | GF |
| Maximum Operating Pressure | 10 bar |
| Maximum Rotational Speed | 300rpm |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Threaded Connection - Thread Standard | G |
| Standards Met | ISO8573-1:2010 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.