| Maximum Operating Length | 3.6m |
| Tube Outside Diameter | 10mm |
| Connector | BSP 1/4" Male |
| Colour | Red |
| Tube Inside Diameter | 8mm |
| Material | PA |
| Maximum Operating Pressure | 15bar |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Special Features | Excellent Flexibility/Retention, Light Weight, Superior Flow Characteristics |
| Number of Windings | 21 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.