| Maximum Operating Length | 4m |
| Tube Outside Diameter | 12mm |
| Connector | BSPT 3/8 |
| Colour | Blue |
| Tube Inside Diameter | 8mm |
| Manufacturer Series | CPC |
| Material | Polyurethane |
| Maximum Operating Pressure | 10bar |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +65°C |
| Special Features | Excellent Resistance to Abrasion, Very Good Kink Resistant Characteristics |
| Number of Windings | 19.5 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.