| Body Length | 28.5mm |
| Overall Length | 38.5mm |
| Connection Type | M8 x 1 |
| Manufacturer Series | MC |
| Maximum Energy Capacity Per Hour | 4000Nm |
| Maximum Energy Capacity Per Cycle | 1.25Nm |
| Return Force | 2 → 4N |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Minimum Return Force | 2N |
| Maximum Operating Temperature | +65°C |
| Maximum Return Force | 4N |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.