| Maximum Pressure Measurement | 4bar |
| Minimum Pressure Measurement | 0bar |
| Mounting Type | Back Entry |
| Display Type | Analogue |
| Gauge Outside Diameter | 50mm |
| Best Accuracy | ± 2.5% |
| Case Material | Steel |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Calibrated | RSCAL |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.