| Control Mechanism | Push Pull |
| Connection Port Thread | Push In 4 mm |
| Function | 4/2 |
| Thread Size | 4mm |
| Thread Standard | Push In |
| Manufacturer Series | BHP |
| Control Button/Switch Colour | Red |
| Maximum Operating Pressure | 16 bar |
| Maximum Flow Rate | 300L/min |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Number of Ports | 4/2 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.