| Threaded Connections | G 1/2 |
| Tube Connections | 15mm |
| Connection Type | Threaded |
| Maximum Operating Pressure | 10 bar |
| Manufacturer Series | A |
| Built-In Silencer | Yes |
| Threaded Connection - Gender | Female, Male |
| Threaded Connection Size | 1/2 in |
| Minimum Operating Pressure | 0.3bar |
| Threaded Connection Type | G |
| Standards Met | ISO8573-1:2010 |
| Body Material | Die Cast Aluminium |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.