| Threaded Connections | G 3/8 |
| Connection Type | Threaded |
| Maximum Operating Pressure | 10 bar |
| Manufacturer Series | GRE |
| Built-In Silencer | Yes |
| Threaded Connection - Gender | Male |
| Threaded Connection Size | 3/8 in |
| Minimum Operating Pressure | 0bar |
| Threaded Connection Type | G |
| Standards Met | ISO8573-1:2010 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.