| Threaded Connections | G 1/8 Male |
| Tube Connections | Push In 4mm |
| Connection Type | Threaded, Tube |
| Maximum Operating Pressure | 10 bar |
| Manufacturer Series | 7100 |
| Threaded Connection - Gender | Male |
| Threaded Connection Size | 1/8in |
| Threaded Connection Type | G |
| Standards Met | ATEX, PED 97/23/EC |
| Body Material | Nickel Plated Brass |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.