| Threaded Connections | G 1/2 Female |
| Connection Type | Threaded |
| Maximum Operating Pressure | 10 bar |
| Manufacturer Series | T70 |
| Threaded Connection - Gender | Female |
| Threaded Connection Size | 1/2in |
| Minimum Operating Pressure | 0.5bar |
| Threaded Connection Type | G |
| Body Material | Aluminium Alloy |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.